October 22, 2019

February 3, 2019

Please reload

Tuoreimmat jutut

Onnittelut 20-vuotiaalle Dubain Suomi-koululle!

23.11.2019

 

Dubain Suomi-koulu täytti syyskuussa 2019 jo kunnioitettavat 20 vuotta!

 

Syntymäpäivästä haluttiin tehdä kaikkien yhteinen juhla! Kutsu oli avoin kaikille Dubain suomalaisille ja paikaksi valikoitui tunnelmallinen Al Sufouh Park. Paikalle saapui kymmeniä juhlijoita vauvasta vaariin, ja tervehdyksensä syntymäpäiväsankarille toi myös Suomen suurlähettiläs Marianne Nissilä.

 

Juhlapäivänä meitä hellittiin sopivan lämpöisellä ja aurinkoisella ilmalla. Paikallisessa ympäristössä vehreä nurmi, kukoistava luonto ja korvapuusteihin kiinnitetyt siniristiliput henkivät suomalaisuutta. 

 

Suomi-koulun juhlatoimikunta laati mukavan, koko perheen ohjelman puistopäivälle. Juhlassa oli mahdollisuus kokeilla perisuomalaista saappaanheittoa, pelata Mölkkyä, hiihtää nurmikolla ja heittää tikkaa. Herkkusuita hemmoteltiin korvapuusteilla, ruisleivällä ja hattaralla, pieniä juhlijoita kasvomaalauksilla sekä taikurin upealla esityksellä. Isommat juhlijat pääsivät myös testaamaan tietojaan haastavassa Suomi-aiheisessa tietovisassa.

 

Puistopäivästä tuli oikein mukava ja onnistunut, lasten näköinen juhla. Kiitos kaikille mukana olleille, teitte tapahtumasta juhlan!

 

 Mukavaa yhdessäoloa puistojuhlassa

 

Taitava taikuri sai koko yleisön jakamattoman huomion

 

 Hämmästystä ja ihmetystä herätti erityisesti taikurin esiin taikoma kyyhkynen, jota halukkaat pääsivät silittämäänkin. Esityksen jälkeen taikuri teki lapsille vielä mahtavia ilmapallohahmoja.

 

Suurlähettiläs toi tervehdyksensä Dubain Suomi-koululle

 

 

 Korvapuustit henkivät suomalaisuutta ja veivät kielen mennessään

 

Tikanheitto vaati taitoa ja tarkkuutta 

 

 Hiihtäminen nurmikolla oli huomattavasti haastavampaa kuin ladulla

 

 Kasvomaalaukset olivat lasten mieleen

 

Hattara maistui niin lapsille kuin aikuisillekin 

 

Juhlatoimikunta kiittää kaikkia mukana olleita mahtavasta juhlasta!

 

Kuvat Juha Jantunen / Strobotti

 

  

Please reload

© 2020 Dubain Suomi-koulu